sobota, 14 maja 2016

Co to jest pieniądz? Jaka jest jego historia?

Na początek podajmy ogólną definicję pieniądza.

Pieniądz - powszechnie stosowany i akceptowany ekwiwalent towarów i usług, trwale wyrażający ich wartość oraz bezpośrednio na nie wymienialny.

Pieniądze w dużej mierze kształtują historię, ułatwiają życie codzienne. Osiadły tryb życia spowodował rosnące zapotrzebowanie na towary i usługi. Ludzie oddawali swoim przywódcom skóry i zbędne pożywienie. Za pożądane artykuły należało zapłacić. Wymiana towarowa odbywała się między plemionami koczowniczymi, a ludnością prowadzącą osiadły tryb życia. Początkowo wymieniano towar za towar. Wymieniano zazwyczaj artykuły pierwszej potrzeby: bydło za zboże, skóry za narzędzia lub broń za żywność. Nasi przodkowie szybko doszli do wniosku, że towarów, które można sprzedać jesienią może zabraknąć wiosną. W związku z tym zaczęto pewne towary traktować jako odpowiedniki dzisiejszego pieniądza nazywanym ,,płacidłem”. Płacidła charakterystyczne były dla okresu handlu wymiennego, traktowane były jako pieniądz pierwotny. Naukowcy wymieniają 150 rodzajów płacideł.
Kruszce i kamienie szlachetne stały się pierwowzorem pieniądza, praktycznie nie ulegały one zniszczeniom. Nasi przodkowie doszli do wniosku, że idealną rolę środka płatniczego może odgrywać złoto i srebro. Wprowadzenie pieniądza kruszcowego wiązało się z trudnościami. Za każdym razem należało zważyć odpowiednią ilość złota lub srebra, jako należność za towar.
Najczęstszą przyczyną powstawania pieniądza papierowego było gromadzenie  przez władców oszczędności. Działo się to głównie ze względu na wygodę i bezpieczeństwo kupców. Najstarszym znanym pieniądzem papierowym jest chiński banknot powstały w 119 roku przed naszą erą. Także Mongołowie posługiwali się papierowymi pieniędzmi, które produkowali z kory drzew morwowych. Pieniądze znakowali pieczęcią Wielkiego Chana oraz pieczęciami i podpisami urzędników.

Najstarsze europejskie banknoty ukazały się w 1665 roku w Szwecji jako kwity depozytowe pod  zastaw srebra.
W Polsce pojawiły się jedne z najstarszych w Europie pieniędzy papierowych – bilety skarbowe, które wprowadzono w związku z potrzebami Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku. Powstały wówczas kantory, w których można było swobodnie wymieniać bilety na monety i wysokie nominały na niskie. Wyemitowano wówczas 7,7 mln złotych w biletach.
Kolejnymi polskimi banknotami były wprowadzone w okresie Księstwa Warszawskiego talary. Następnie w 1828 roku powstały w Warszawie, z inicjatywy ówczesnego ministra skarbu Królestwa Polskiego Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, Bank Polski wyemitował złote polskie.Emitowane banknoty miały napisy w języku polskim i rosyjskim.Kolejnym polskim banknotem była marka polska, emitowana przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową powstałą w 1917 roku. W czasie II wojny światowej w Generalnym Gubernatorstwie Niemcy utworzyli Bank Emisyjny, na czele którego stanął Feliks Młynarski. Bank ten emitował złote, zwane "krakowskimi" lub "młynarkami". W 1944 roku komunistyczne władze wprowadziły na terenach wyzwolonych banknoty Narodowego Banku Polskiego.  W 1950 roku po wymianie pieniędzy wprowadzono do obiegu banknoty z wizerunkami "ludzi pracy".   W wyniku denominacji w 1995 roku do obiegu weszły banknoty z serii "królewskiej", które obowiązują do dziś.

Podsumowując ogólna historia pieniądza w ,,pigułce":
- Pieniądz pierwotny-  wymiany na zasadzie przedmiot za przedmiot (barter).
- Pieniądz kruszcowy – monety-  kuleczki metalu z nabijanymi podobiznami np: władców.
- Pieniądz papierowy- kwity depozytowe, które dowodziły ilości posiadanego złota czy też srebra przez osobę posiadającą kwit.
- Pieniądz bezgotówkowy- rozliczenia w postaci uwierzytelnionych tabliczek służących do dokonywania operacji finansowych.
- Pieniądz elektroniczny- zapis w pamięci komputera rachunków bankowych, a wpłaty, wypłaty, rozliczenia są realizowane za pomocą kart magnetycznych.




Żródła: https://pl.wikipedia.org
http://gazetka_matematyczna.republika.pl/PIENIADZE/Historia_pieniadza.htm

http://media2.pl/technologie/97427-Od-placenia-kura-za-ges-do-platnosci-mobilnych-historia-pieniadza-infografika.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz