sobota, 14 maja 2016

Polityka pieniężna

Polityka pieniężna
Polityka monetarna, część ekonomicznej polityki państwa obejmująca decyzje dotyczące kształtowania podaży pieniądza, w celu dostosowania jej do potrzeb gospodarki.

Instrumentami polityki pieniężnej są:
*  stopa procentowa kredytu refinansowego, tj. kredytu zaciąganego przez banki komercyjne w banku centralnym.
*  stopa rezerw obowiązkowych, wyrażająca minimalną relację wartości rezerw gotówkowych banków komercyjnych do wartości depozytów.
* stopa rezerw specjalnych, określająca procentowo część depozytów, którą banki komercyjne obowiązkowo muszą przekazać do banku centralnego jako rezerwę specjalną.
* operacje otwartego rynku.

Można wyróżnić dwa rodzaje polityki pieniężnej:
- Ekspansywna - jej celem jest zwiększenie podaży pieniądza. Realizowana jest przez obniżenie stóp procentowych: lombardowej i redyskontowej, zakup papierów wartościowych na otwartym rynku, obniżenie wskaźnika rezerw obowiązkowych. Prowadzi to do potanienia kredytu i zwiększenia akcji kredytowych przez banki komercyjne i wzrostu podaży pieniądza. Kiedy łatwiej jest zaciągnąć kredyt na potrzeby produkcyjne lub konsumpcyjne, ludzie wydają więcej pieniędzy i popyt wzrasta, co może prowadzić do wzrostu produkcji i spadku bezrobocia. Ekspansywnej polityce monetarnej towarzyszyć może jednak wzrost cen.
- Restrykcyjna - realizowana jest poprzez podwyżkę stóp procentowych, podwyższenie wskaźnika rezerw obowiązkowych, sprzedaż lub emisję papierów wartościowych. Prowadzi to do obniżenia podaży pieniądza, spadku popytu oraz wzrostu bezrobocia, a także zahamowania inflacji.

Cele polityki monetarnej banku centralnego:
* Cel finalny (główny i nadrzędny) – jest to odpowiednio zdefiniowany cel ogólnogospodarczy wynikający z realizacji polityki gospodarczej danego kraju.
* Cel pośredni – wyznaczenie określonej kategorii ekonomicznej, która pozostaje w stabilnej relacji z celem finalnym.
* Cele operacyjne, które zależą od celu finalnego i powinny wpływać na cel pośredni:
           1. Kontrola stóp procentowych
           2. Kontrola przyrostu podaży pieniądza
           3. Stabilizowanie poziomu kursu walutowego
           4. Kształtowanie masy pieniądza rezerwowego
           5. Kształtowanie poziomu stóp procentowych




Źródła:
https://pl.wikipedia.org
https://mfiles.pl
http://portalwiedzy.onet.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=og2bDOTYnE0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz