sobota, 14 maja 2016

Funkcje pieniądza

Możemy wymienić 6 funkcji pieniądza:


1. ŚRODEK WYMIANY
Najstarszą funkcją pieniądza jest wymiana – pośrednictwo w transakcjach, w których dochodzi do
równoczesnego wzajemnego przekazania towaru i pieniądza pomiędzy uczestnikami wymiany.Dzięki sprzedaży towarów lub usług otrzymujemy pieniądze, które następnie możemy wymienić na inne potrzebne nam dobra.


2. MIERNIK WARTOŚCI TOWARÓW
Pieniądz jest również miernikiem wartości – w jednostkach pieniężnych podawane są ceny, dzięki którym
można porównywać różne towary. Dzięki wprowadzeniu pieniądza stało się możliwe dokładne określanie wartości towarów i usług, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju handlu.


3. ŚRODEK PŁATNICZY
Pieniądz jest również wykorzystywany jako środek płatniczy – to znaczy do dokonywania płatności
transferowych lub transakcji, w których przepływ dóbr nie jest równoczesny z zapłatą. Typowym przykładem płatności transferowych są wypłaty emerytur i rent z budżetu państwa bądź też płatności zasiłków dla bezrobotnych.
Transakcje wymienne, w których przepływ dóbr nie jest równoczesny z przepływem pieniądza, to na przykład dostawy energii elektrycznej, gazu, usługi telefoniczne, jak również praca na etacie.


4. ŚRODEK GROMADZENIA OSZCZĘDNOŚCI
Pieniądz spełnia jeszcze jedną bardzo ważną rolę – jest środkiem tezauryzacji, czyli gromadzenia oszczędności.
Pieniądz można wykorzystywać nie tylko przy realizowaniu bieżących transakcji (konsumpcji), ale również do dokonywania transakcji w przyszłości – w takim przypadku powstaje zjawisko oszczędzania, czyli odkładania pieniądza.


5. ŚRODEK WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ
Pieniądz jest w stanie też byś środkiem rozliczeń pomiędzy narodami. Tę funkcję spełniają waluty krajów wysokorozwiniętych, posiadających tzw. silną walutę. Przykładem takiej waluty może być dobrze znany dolar amerykański lub frank szwajcarski.


6. DOSKONALENIE SWOICH FUNKCJI
Z czasem ludzie zrozumieli, że każda funkcja pieniądza musi być udoskonalana. Oprócz swoich zadań trzeba pamiętać, że wartość jednostkowa towaru musi być nieduża. Oznacza to, że pieniądze muszą być łatwe do przechowywania i gromadzenia.





                                      












Źródła:
http://sciaga.pl
http://bs.limanowa.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=EttpdGdp0eU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz